Kraków nazywany jest kulturalną stolicą Polski.  Poznawanie Krakowa stanie się jednak o wiele bogatsze, jeśli poświęcimy więcej czasu na zagłębienie się w lokalne życie i odwiedzenie choć kilku z mnóstwa wciąż pojawiających się knajpek. Sprawdź, gdzie dostaniesz najlepsza kawę w Krakowie

Gdzie iść na kawę w Krakowie?

Co roku tłumy turystów przyjeżdżają nie tylko dla zabytków architektonicznych i muzeów, ale także, by poczuć artystyczny klimat miasta. Zachował się on częściowo w licznych zakamarkach kamienic wypełnionych kawiarnianym gwarem. Zabiegani lub mniej dociekliwi mogą skorzystać ze znanych już z wielu innych miejsc lokali Starbucks, Coffeeheaven czy nawet McCafé. Kawę na wynos w cieplejszym sezonie oferują też mobilne bary Bike Café i Espresso Bike.

1.Nowa Prowincja

Kawiarnia mieszcząca się tuż obok rynku długo opierała się remontowi zewnętrznej elewacji. Odpadający tynk z wyblakłym szyldem nie zachęcały nieświadomych przechodniów, za to stałych bywalców nie brakowało. Wewnątrz nie brak też nostalgicznych akcentów jak stare meble, obrazy czy kolekcja zegarów. Lokal uchodził niegdyś za miejsce spotkań elity artystycznej. Dziś wciąż natrafić można na wernisaże, akcje społeczne lub Grzegorza Turnaua. Oprócz kawy warto skosztować codziennie innego ciasta i słynnej gorącej czekolady z wiśniówką. Adres – ul. Bracka 3-5, Kraków.

2. Mleczarnia

Ten lokal również odwołuje się do wieloletniej tradycji zajmowanego miejsca. Babcine koronkowe obrusy i stare portrety ślubne oświetlane są wieczorem jedynie blaskiem świec rozstawionych na skrzypiących stolikach. Bywalcy chwalą sobie tutejsze domowe ciasto i kawę za dnia, a wieczorami ofertę piw i wódek smakowych. Ciekawostką jest toaleta potraktowana nie jako konieczność a kolejne godne odpowiedniego wystroju pomieszczenie. Dodatkowo latem przysiąść można w mieszczącym się po drugiej stronie ulicy urokliwym ogródku.  Adres – ul. Rabina Bera Meiselsa 20, Kraków

3. Eszeweria

Zanim zakończę temat charakterystycznego dla Krakowa celowego wystroju starodawnego, przywołać muszę jeszcze Eszewerię. Kawiarnia mieści się przy ulicy Józefa, która już sama jest zachwycającą niszowym klimatem atrakcją. Wnętrze jest dość ciasne, od wejścia musimy uważnie omijać stare domowe mebelki przyozdobione świeżymi kwiatami. Właściciel nie ograniczył się tu do wstawienia stolików i krzeseł, ale pozwolił sobie też na pełniące funkcje stolików szafki nocne, a nawet zastępujące krzesła łóżko. Możemy się poczuć trochę jak na kawie u znajomego, a trochę jednak jak na kawie w muzeum, gdyż wyposażenie widoczne ma już swoje lata. Zamawia się przy malutkim barze w kącie, wybierając z szerokiej oferty herbat, kaw i alkoholi. Adres – ul. Józefa 9, Kraków.

4. Cheder

Osoby zainteresowane zarówno tradycją krakowskiego Kazimierza, jak i odkrywaniem nowych smaków, powinny odwiedzić Cheder Café. Jest to kawiarnia żydowska podająca wyłącznie koszerne produkty, a jednak nieodstraszająca radykalizmem. Do wyboru jest między innymi tradycyjnie parzona kawa po izraelsku lub jemenicku, ale także cappuccino lub espresso. Zamiast ciast i kanapek przekąsić możemy tu pitę w wielu odmianach. Odbywają się tu liczne warsztaty, koncerty i spotkania, dlatego warto wcześniej sprawdzić kalendarz wydarzeń.  Adres – ul. Józefa 36, Kraków.

5. Tektura

Prawdziwi smakosze kawy niezależnie od preferencji powinni znaleźć coś dla siebie w Tekturze. Młoda jeszcze na krakowskiej mapie kawiarnia oferuje szeroki wybór najlepszych ziaren sprowadzanych z różnych zakątków świata. Wciąż nowych, zawsze świeżych. Wyróżnia się wiedzą o alternatywnych sposobach parzenia kawy i pracowniczą ekipą pasjonatów. Sam lokal jest raczej malutki, czego wrażenie łagodzi nieco szklana ściana frontowa. Urządzony w sposób nowoczesny, smakiem i zapachem kawy przypomina jednak o czasach kiedy picie danego napoju nie było rutyną a rytuałem celebrującym jej wartości. Adres – ul. Krupnicza 7, Kraków.

6. Karma

Nieco podobna w wystroju jest mieszcząca się po drugiej stronie ulicy Karma. To miejsce gdzie można nie tylko wypić kawę z ich własnej palarni, ale też zjeść pełny posiłek przyrządzony z organicznych i ekologicznych produktów. Oferta zup, tart i wszystkich pozostałych dań jest w pełni wegetariańska, częściowo także wegańska. Jeśli więc poszukujemy miejsca na kawę z mlekiem roślinnym, tutaj nie będzie z tym problemu. Adres – ul. Krupnicza 12, Kraków.

7. NapNap Café

Miejsce utrzymane jest również w nowoczesnym klimacie z przeszklonym frontem i codziennie zmieniającym się menu pisanym kredą. Do kawy w formach latte macchiato, americano lub bardziej autorskich pomysłów, proponowany jest szeroki wybór pierwszych i drugich pięknie podawanych śniadań. Podobnie jak wyżej miejsce przyjazne diecie roślinnej i bezglutenowej. Adres – ul. Zwierzyniecka 5, Kraków.

8. TriBeCa

TriBeCa to krakowska sieć kawiarni rozmieszczonych w większości przy placówkach Muzeum Narodowego. Najpopularniejsza wśród lokalnych mieszkańców jest TriBeCa u Szołayskich. Kolorowe meble i książki o sztuce rozstawione na drabinie użytej jako regał, świetnie współgrają z mieszczącą się obok wystawą twórczości Wisławy Szymborskiej. Sąsiedztwo sztuki wymaga utrzymywania oferty na wysokim poziomie. W obszernym menu znajdziemy m.in. mrożone kawy ze słodkimi syropami.   Lokal zapewnia przyjemny odpoczynek w zwiedzaniu, ale także nadaje się na docelowe miejsce do pracy z laptopem. Adres – Plac Szczepański 9, Kraków.

9. De Revolutionibus

To miejsce dla osób, które picie kawy łączą z zamiłowania lub zawodowej potrzeby z książką. Kawiarnia jest jednocześnie księgarnią naukową. Z filiżanką dużej czarnej możemy zatopić się w lekturze świeżo wydanej publikacji filozoficznej czy reportażu. Obsługa chętnie doradzi w wyborze książki i napoju oraz poleci jedno z wydarzeń specjalnych. Adres – ul. Bracka 14, Kraków.

10. Massolit Books & Café

Inną kawiarnią-księgarnią oferującą wiele sprawdzonych już i docenionych pozycji jest Massolit. Specjalizuje się w książkach anglojęzycznych, dlatego będzie to idealne miejsce wytchnienia dla znajomego zza granicy lub polskiego lingwisty, filologa. Kawę i soki dostaniemy tu w przystępnych cenach, znajdą się również wino czy mleko sojowe. Adres – ul. Felicjanek 4, Kraków.

11. likeKonik

Ostatnia w moim zestawieniu pozycja jest ukłonem w stronę najmłodszych. W większości kawiarni dzieci bywają elementem przeszkadzającym pozostałym klientom. LikeKonik został stworzony specjalnie dla nich. Poza uczestnictwem w licznych warsztatach czy organizacji własnego przyjęcia, na co dzień dostępna jest atrakcyjna strefa zabawy skutecznie pozwalająca odetchnąć rodzicom w wygodnych fotelach. W ofercie poza kawami o różnych smakach znajdziemy w 100% naturalne herbaty, soki, koktajle i czekoladę. Adres – Plac Wszystkich Świętych 2, Kraków.

 

To zaledwie kilka z dużo szerszej kawiarnianej oferty Krakowa. Niezależnie od tego, czy szukamy historycznej atmosfery, czy nowoczesnego miejsca do pracy, każdy znajdzie tu coś dla siebie. W tym mieście łatwo przyzwyczaić się, że dobra kawa to połączenie walorów smakowych z odprężającym otoczeniem. Niestety istnieje duże ryzyko, że po takim rozsmakowaniu byle kawa z automatu już zupełnie nie będzie smakować.

 

Paulina Huzior